ADD Başkanı: ‘Laik Cumhuriyetten Asla Ödün Vermedik’

Bozkurt, konuşmasında derneğin 35 yaşına geldiğini ve kuruluşundan itibaren yaşanan zorlu süreçlere değindi. Kurucu genel başkanlarından Muammer Aksoy’un faşist çetelerin saldırısında hayatını kaybetmesi, ardından Fahriye Üçok ve Uğur Mumcu gibi önemli isimlerin de hayatlarını kaybetmesi gibi acı olaylara dikkat çekti. Bozkurt, derneğin bu süreçte gösterdiği kararlılık ve direncin altını çizdi.

Ayrıca Bozkurt, derneğin kuruluş felsefesinden ve Kemalizm’in temel ilkelerinden asla ödün vermediğini vurguladı. Laik cumhuriyet ve laik eğitim sistemine olan bağlılıklarının devam edeceğini belirtti ve bu yolda her türlü bedeli ödemeye hazır olduklarını ifade etti.

”ORTAK AKILLA ŞEHRİ YÖNETMEYE VE BUNU BAŞARMAYA GAYRET EDECEĞİZ”

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, konuşmasında şu ifadelere yer verdi: “Ankara, Atatürk ile anılan bir kenttir. Neresine bakarsanız bakın Atatürk’ü görürsünüz. Çubuk Barajı, Atatürk Orman Çiftliği ve bunun gibi onlarca eseri… Bu kent modern bir şekilde planlanmıştır. Ancak son yıllardaki imar uygulamaları, kentin kimliğinin ortadan kaldırılması, Cumhuriyet değerlerinin unutturulması konusunda gayretler sarf edilmiş. Bize düşen, Mustafa Kemal Atatürk’ün düşüncesini ve bu düşünceyi ısrarla savunan Atatürkçü Düşünce Derneği’ne destek olmak ve Ankara’mızı çağdaş bir şekilde, Mustafa Kemal Atatürk’ün bize emanet ettiği şekilde dünya başkentleriyle yarışır bir hale getirmek boynumuzun borcudur. Bu konuda bize destek veren herkesle ortak akılla yönetmeye ve bunu başarmaya gayret edeceğiz.”

”CUMHURİYET’İN ON YILINDA DOĞAN BİR ÇOCUK OLARAK…”

Türkiye Cumhuriyeti’nin ikinci Cumhurbaşkanı İsmet İnönü’nün kızı Özden Toker de yaptığı konuşmada, şunları kaydetti:

”Hem manevi bir anne olarak hem de her zaman onur duyduğum Cumhuriyet’in ilk on yılında doğan bir çocuk hem de Atatürk ile göz göze gelmiş, Atatürk’ün benim gözlerimin içine bakarak ‘Senden Türk çocuğu olarak neler yapacağım. Merak edeceğim, soru soracağım, hep doğruları arayacağım. Her zaman aklımda Türkiye Cumhuriyeti’ni ilelebet var etmek olacaktır’ dediği Atatürk’ü çok yakından tanıma şerefine nail olduğum ve büyük sorumluluk duyduğum için burada sizlerle beraber olmaktan, Atatürk’ün bana verdiği vazifeyi her yerde karşımdaki kişinin gözlerinin içine bakarak ‘Ne mutlu Türküm’ diyene, ne mutlu bunu bana sağlayan Atatürk’e deme ihtiyacını duyacağım.”

ADD’nin 17. Olağan Genel Kurulu, yarın yapılacak başkanlık, genel yönetim, genel denetleme ve genel disiplin kurulu üyelerinin seçimleriyle sona erecek. Seçimlerde, mevcut başkan Mustafa Hüsnü Bozkurt ve Utku Gümrükçü yarışacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir